POMOC

PODSTATA: usnadňovat někomu něco, umožnit druhému v životě vývoj a plnit jeho životní poslání.

NAŠE DOPORUČENÍ

POMOC JE, KDYŽ UMOŽŇUJEME DRUHÉMU, ABY SE VYVÍJEL V ŽIVOTĚ DLE JEHO VLASTNÍCH POTŘEB S RESPEKTEM ZÁKONITOSTI.

POMOC JE JEDNÍM ZE 2 PILÍŘŮ LÁSKY = POMOC A VÝMĚNA.

VZÁJEMNĚ SI POMÁHAT JE VELMI VHODNÉ.

POMOC JE VELMI VHODNÁ, ALE JE NEZBYTNÉ, ABY TO BYLO S VÝMĚNOU, TO ZNAMENÁ RESPEKTOVAT LÁSKU.

NEJPRVE SE PODÍVEJME NA POJEM MOC:

Pomoc není ovládat druhé, tlačit je, aby dělali to, co mi chceme, mít nad někým moc, nebo používat indukční a velmi nepříjemnou energii, mocnou – směrodatnou, svět podle mého bez ohledu na to, co je vhodné pro druhého. Například, chtít, aby děti dělali (studovali, sportovali, …) to co chtějí rodiče, a ne to, co je vhodné pro ně, aby mohly realizovat svá povolání.

V češtině se slovo pomoc skládá ze 2 částí po = po a moc = moc.

Slovo MOC obsahuje 2 aspekty:

  • kvantitativní tedy množstevní - jako hodně a všeho moc škodí.
  • vlastnost: moc ve smyslu ovládat, mít moc nad někým, nepříjemná energie, mocenský - autoritativní.

Oba tyto aspekty jsou nevhodné.

A pak máme v češtině ještě 2 slova, která obsahují MOC:

  • NE-MOC: Nemoc nás upozorňuje, na to, že je vhodné něco napravit a vylepšit v naši bytosti. To znamená přestat dělat moc věcí nebo přestat nevhodně myslet, přestat se prosazovat a přestat žít dle vlastního nevhodného myšlení / nastavení.
  • PO-MOC: Pomoc znamená, že jakmile překonáme naši vlastní moc (po-moc = po naší moci) a jsme ochotni se bez osobních zájmů věnovat ostatním a umožnit jim vývoj na jejich vlastní životní cestě, tak pomáháme. A když si vzájemně budeme pomáhat s výměnou (s respektem filtru LÁSKY) na našich životních cestách, tak nám bude dobře.
Například v praxi

ETIOMEDICÍNY se pracuje pouze s tím, co si přeje řešit Srdce pacienta, a ne to, co si myslí terapeut nebo lékař. To znamená, že se může pomáhat pouze s tím, co si přeje srdce pacienta.

Je vhodné pomáhat si navzájem a to všude, doma, v práci, mezi přáteli, v klubech, sdruženích, i venku. Pouhý úsměv již může pomoci druhému kdekoliv, i na ulici, aby se jeho obličej rozzářil.

Je velmi důležité nastavit si vhodnou vzájemnou pomoc doma. Je nevhodné, aby jedna osoba děla vše a ostatní se váleli a zneužívali toho, že osoba, která vše dělá, si myslí, že ji za to budou mít ostatní rádi. Ale LÁSKA není pouze pomáhat, LÁSKA je pomoc a výměna a je vhodné, aby to pochopili všichni členové domácnosti. Dohodněte se na tom, aby pomoc byla vzájemná a každý přispěl k dobrému fungování domácnosti. Dohodněte se na tom, kdo bude dělat konkrétní práci pro všechny. jako nakupovat, připravit snídani, vařit, uklízet, prát, žehlit, atd. Je vhodné vytvořit si tabulku pro DOHODU o tom kdo a kdy bude dělat konkrétní činnosti. Pomáhat neznamená jen dohodnout se, ale patří k tomu i respektování dohody. S tím, že je samozřejmě vhodné přizpůsobit se výjimečným situacím, například, když je někdo nemocný, pak je vhodné dohodnout se na kompenzaci a vyrovnat pomoc a výměnu.

IDEÁLNÍ JE, KDYŽ SE NÁM PODAŘÍ DĚLAT VŠE A POMÁHAT SI VZÁJEMNĚ S RESPEKTEM K SRDCI KAŽDÉHO A S LÁSKOU, KTERÁ JE: POMOC A VÝMĚNA.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11